Slade Czech - chovatelská stanice plemene Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier

Kynologické zkratky T - Z

A-D / E-H / I-K / L-O / P-Š / T-Z

T 1-3
Zkouška všestranného psa prvního až třetího stupně dle TARTu
tail carried over the back level
ocas nesený nad hřbetem
Tanec se psem
Tanec se psem je poměrně nová sportovní disciplína při které pes ( i psovod ) provádí různé cviky v rytmu hudby. Vždy se jedná o sladěné a synchronizované vystoupení tanečního páru, kde jednotlivé prvky odpovídají fyzickým dispozicím psa. Vhodnost skladby i kostým soutěžícího mají působit vkusně. Každá sestava obsahuje i předepsané povinné prvky. Ve světě je rozdělen do dvou stylů: Hellwork to music ( omezenější ) a Freestyle ( v něm je dovoleno skoro vše ). Tomuto sportu se může věnovat každý pes ( i kříženec a pes bez PP ).
TART
Zkratka pro Terénní A Racionální Trénink - jedná se o zkušební řád. Po rozdělení Československa na přelomu let 1992 a 1993 vznikla Českomoravská kynologická unie, do které mimo jiných vstoupil i Český kynologický svaz, sdružující v té době téměř všechny zájmové organizace kynologů v České republice. Na sklonku roku 1993 schválilo předsednictvo ČMKU návrh nového Zkušebního a soutěžního řádu pro sportovní výcvik psů v České republice, který dne 1. ledna 1994 vešel v platnost. Vzhledem k tomu, že tento zkušební řád naprosto ignoroval tradice našich předešlých národních zkušebních řádů a velmi nedokonale imitoval mezinárodní zkušební řád IPO a zkušební řád SchH, došlo k rapidnímu snížení požadavků na schopnosti a využití pracovních plemen psů u nás. Proto 9. června 1994, jako odezva na nový zkušební řád a jeho nesrovnatelně měkčí pravidla, vzniká nový speciální kynologický svaz s celostátní působností nazvaný SKS TART. Ten umožňuje všem členům provozovat takový výcvik psa, na jaký byli po celá léta zvyklí. Mají opět možnost provádět výcvik, který se maximálně přibližuje použití psa v praxi - pro záchranu lidských životů, pro ochranu majetku a osob. K těmto cílům slouží zkušební řád SKS TART, který obsahuje deset zkoušek z výkonu, jejichž náplň plně respektuje tradice našich předešlých národních zkušebních řádů, pomáhá rozvíjet a utužovat vlohy pro pracovní a sportovní využití psů, a velmi tak přispívá k udržení kvalitní povahové základny pro chovatelskou práci. Celá metodika zkušebního řádu SKS TART je záměrně propracována tak, aby se dosahované výkony psů co nejvíce přibližovaly reálným požadavkům praxe. Psi cvičení podle této metodiky jsou proto mimořádně vhodní pro službu v ozbrojených složkách státu (armáda, policie), soukromých bezpečnostních službách, ale také k ostraze objektů, atd. V současné době se Výcviková komise SKS TART snaží působit na chovatelské kluby zabývající se reprodukcí pracovních a sportovních plemen, aby zkoušky TARTu byly považovány za ekvivalentní zkoušky pro uznání chovnosti (tedy aby stěňata po rodičích s těmito zkouškami mohla získat průkaz původu), protože je přesvědčena, že pro udržení povahových kvalit chovného materiálu jsou tyto zkoušky přinejmenším stejně vhodné, jako zkoušky doposud do chovu uznávané.
TD
Zkratka plemene Tibetská doga (Tibetan Mastiff)
TH
Zkratka plemene Tyrolský honič (Tyroler Bracke)
TI
Zkratka plemene Tosa-Inu (Tosa)
Toller
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
TR
Zkratka plemene Thajský ridgeback (Thailand-Ridgeback)
Triatlon
Psovod a pes překonávají několikakilometrovou trať na kole, během a plaváním. Závody jsou většinou rozděleny na různé kategorie (např. podle velikosti psa). Rozhodující je čas, za který byla trať překonána.
Trikolor
Jedná se o formu zbarvení.Pes je tříbarevný buď se základním bílým zbarvením s černými a hnědými skvrnami (např. bígl nebo baset) nebo je základem černá či černobílá s rezavými nebo hnědými znaky (např. kolie nebo kavalír king charles španěl).
Trimování
Je to speciální úprava srsti některých plemen (např. teriéři)předepsaná vždy příslušným standardem. Jde o vytrhávání nadbytečné srsti trimovacím nožem.
Trivial Pursuit
Hra pro závod Agility - parkur se skládá z 8-12 překážek, které jsou očíslovány. Cílem hry je získat co nejvíce bodů. Každá překážka je za tolik bodů, jaké má číslo. Tzn. za překonání první překážky dostane pes jeden bod, za překonání druhé překážky dva body atd. Pokud je překážka překonána nesprávně, příslušný počet bodů se odečítá. Na konci parkuru je joker. Jsou to dvě překážky, každá za jiný počet bodů (zpravidla jedna lehčí a jedna těžší) a psovod si může vybrat, kterou překoná. Rozhodčí může jednu z překážek použitých v jokerovi vymyslet úplně novou, dle vlastní fantazie, ale překážka musí být vždy bezpečná pro psa. Dále je určen časový limit pro proběhnutí parkuru. Pokud je parkur překonán před uplynutím limitu, zbývající sekundy do limitu se přičítají jako body. Pokud je limit překročen, body se odečítají (1 sekunda = 1 bod).
Trysk
Absolutně nejrychlejší pohyb psa
Tříslový
Jedná se o typ zbarvení, kdy se na srsti vyskytují světlé nebo zářivě hnědé znaky (např. trikolorní šeltie).
TS
Zkratka plemene Tibetský španěl (Tibetan Spaniel)
TSB
Hodnocení TSB má vzhledem k použitelnosti psa k chovu vyjádřit jeho povahové vlohy.Hodnocením "výrazný" (a), "pohotový" (vh) a "nedostatečný" (ng) jsou hodnoceny následující vlastnosti: (T) pudové vlohy, (S) sebejistota a (B) schopnost zatíženosti organizmu - odolnost.
TT
Zkratka plemene Tibetský terier (Tibetan Terrier)
Twistový pohyb
Twistový pohyb znamená, že pes vytočí jednu zadní nohu do strany. Účelem je uklidnit druhého psa.
Úzkopůdy postoj
[myslivecky] Pes, který vybočuje kolena, staví zpravidla úzce k sobě hleznové klouby. Takovému postoji říkáme úzkopůdy postoj, "též postoj zadních behů úzký".
Variabilita
Nejednotnost populace = široká genetická základna
Vateň
Vnější pohlavní orgán feny. Jinak také vulva nebo přezka.
Vegetativní fáze
Je to období 1-2 týdnů věku. Štěně zatím nemá vlastní termoregulaci, ale začíná růst srst, leží v kontaktu s ostatními sourozenci a pomalu začíná lézt.
Veteran Class
Třída veteránů od 8 let
Veteranenklasse
Třída veteránů od 8 let
Veterán
Pes starší 8 let.
VFC
Zkratka plemene Velký franc.-anglický bílo-černý honič (Grand Anglo-Francais Blanc et Noir)
VFO
Zkratka plemene Vel.franc.-anglický bílo-oranžový honič (Grand Anglo-Francais Blanc et Orange)
VFT
Zkratka plemene Vel.francouzsko-anglický trikolor.honič (Grand Anglo-Francais Tricolore)
VI.
Zkratka plemene Poitevin (Poitevin)
Vizsla
Maďarský ohař
Vítání
Vítací rituál je důležitý pro všechna sociální zvířata. Psi se vítají očicháváním čenichů a genitálií. Podřízený jedinec bude druhého olizovat okolo tlamy, sklopí uši, stáhne pysky. Nadřízený odvrátí hlavu na stranu, čímž odkryje hrdlo - přátelské gesto. Člověk, který se vítá s neznámým nebo bázlivým psem by se měl zmenšit, odvrátit hlavu i pohled, nechat psa, aby si ho sám očichal a pak ho teprve pohladit u ústních koutků a po bocích. Cizího nebo bázlivého psa nehladíme nahoře na hřbetě a na hlavě (výraz dominance) a nedíváme se mu do očí (výzva k boji). Před každou výcvikovou hodinou by psi měli mít možnost se přivítat a pohrát si.
VJP
Zkratka plemene Velký japonský pes (Great Japanese Dog)
Vlčí dráp
pátý prst na zadní končetině, u řady plemen nežádoucí znak
VMG
Zkratka plemene Velký modrý gaskoňský honič (Grand Bleu de Gascogne)
VMO
Zkratka plemene Velký münsterlandský ohař (Grosser Münsterländer Vorstehhund)
VO
Zkratka plemene Výmarský ohař (Weimaraner)
VOD
Zkratka plemene Výmarský ohař dlouhosrstý (Weimaraner - Langhaar)
vodič
pes, který vypracovává pobarvenou stopu na barvářském řemeni.
VOK
Zkratka plemene Výmarský ohař krátkosrstý (Weimaraner - Kurzhaar)
Vorstehhund
ohař
Vrh
Všechna štěňata, která se narodí jedné feně při jednom porodu. V čistokrevném chovu se jednotlivé vrhy v příslušné chovatelské stanici označují vždy v rámci každého plemene vlastní abecední řadou lhostejno od kolika fen.
Vrozené chování
Psi mají méně vrozeného chování, než se obecně předpokládá. Např. sociální chování, což je komunikace s jedinci vlastního druhu i s člověkem je výsledkem učení. Proto je nutné nechat štěně hrát si s jinými psy a poznávat různé lidi. Vrozené chování je to, čeho nebylo dosaženo učením.
VSL
Zkratka plemene Východosibiřská lajka (Laika Vostotchno-Sibirskaia)
VSP
Zkratka plemene Velký švýcarský salašnický pes (Grosser Schweizer Sennenhund)
VSS
Zkratka plemene Vaestgoetlandský špic (Västgötaspets)
Vtiskávání
Je to období 4-7.týdne věku a má velký význam pro celý budoucí život psa. Absolutně nutný je pozitivní kontakt s lidmi, a to i cizími a dále získávání zkušeností v různých situacích ještě u chovatele (např. jízda autem). Štěňátka jsou již velmi živá, hravá a zvědavá, bojují spolu o kořist, začínají přijímat sami potravu, snaží se napodobovat matku, učí se řádu ve smečce a vytvářejí se základní hygienické návyky.
Vulva
Vnější pohlavní orgán feny. Jinak také přezka nebo vateň.
VVH
Zkratka plemene Velký vendéeský hrubosrstý honič (Grand Griffon Vendéen)
Výstavní katalog
Je to seznam (většinou kniha) všech přihlášených psů a fen s uvedením veškerých základních informací o nich (jméno, chov. stanice, rodiče, datum narození atd.)na příslušnou výstavu. Psi jsou rozděleni podle jednotlivých plemen, dále podle pohlaví,, věku či již dosažených a doložených úspěchů (tituly, zkoušky)do příslušných tříd. V katalogu se rovněž uvádějí všechny vypsané soutěže (např. mladý vystavovatel),tituly a známky, které lze získat, seznam rozhodčích a organizátorů a na konci je uveden abecední seznam všech vystavovatelů včetně jejich adres.
VZ1
vytrvalostní zkouška 1.stupně. (20 km vyznačené trasy překonává psovod na kole se dvěma přestávkami v limitu 120 minut)
VZ2
vytrvalostní zkouška 2.stupně. (20 km vyznačené trasy překonává psovod 10 km na kole + 10 km klusem se dvěma nepovinnými přestávkami v limitu 120 minut)
VZ3
vytrvalostní zkouška 3.stupně. (20 km vyznačené trasy se překonává 10 km na kole + 10 km klusem + 1 km plavání v časovém limitu 150 minut - stanovuje se celkové pořadí)
W
Zkratka plemene Wetterhound (Wetterhound)
WC
Zkratka plemene Bílá kolie (White Collie)
WCC
Zkratka plemene Welsh Corgi Cardigan (Welsh Corgi Cardigan)
WCP
Zkratka plemene Welsh Corgi Pembroke (Welsh Corgi Pembroke)
Weimaraner
Výmarský ohař
Welpenklasse
Třída štěňat od 3 do 6 měsíců
WH
Zkratka plemene Whippet (Whippet)
Whoa
[hou] povel mushera k zastavení, v Česku se víc používá klasický povel "stůj".
WHW
Zkratka plemene West Highland White Terrier (West Highland White Terrier)
Winner Class
Třída vítězů od 15 měsíců s titulem Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz, Národní šampión a Interšampión
withers
kohoutek - místo kde se měří výška psa
WJH
Zkratka plemene Westfálský jezevčíkovitý honič (Westfälische Dachsbracke)
Wrightův vzorec
Vrozec pro výpočet příbuznosti chovného páru v procentech.
WSS
Zkratka plemene Welššpringršpaněl (Welsh Springer Spaniel)
WT
Zkratka plemene Welsh terier (Welsh Terrier)
WUSV
Welt-Union der Vereine für Deutsche Schäferhunde - Světová unie spolků pro německé ovčáky. Sdružuje 74 spolků a klubů ze 63 států světa.
Xoloitzcuintle
Mexický naháč
YT
Zkratka plemene Yorkšírský terier (Yorkshire Terrier)
Závěs
[myslivecky] uši vysíci dolů
ZH
Zkoušky honičů
ZLP 1-2
zkouška lavinového psa 1-2 stupně
ZLP 1-3
zkouška lavinových prací 1-3 stupeň
ZLP-N
Noční zkouška lavinových prací
ZM
zkouška základního minima dle NZŘ
ZMMP
Zkouška základního minima malých plemen
ZMP
Zkouška psa malých plemen 1-2.stupně
ZMT
Zkouška základního minima dle TARTu
ZOP
zkouška základní ovladatelnosti psa dle KJ Brno
ZPO
Zkouška psa obranáře 1-2.stupně dle NZŘ
ZPOP 1-3
zkoušek práce ovčáckého psa stupeň 1 až 3
ZPS
Zkouška psa stopaře 1-2.stupně dle NZŘ
ZPU 1-2
zkouška základní pracovní upotřebitelnosti psa 1-2 stupně dle KJ Brno
ZSL
Zkratka plemene Západosibiřská lajka (Laika Zapadno-Sibirskaia)
ZTV
zkouška terénního vyhledávání
ZVOP
zkoušky vloh ovčáckého psa
ZVP 1-3
zkouška vodních prací 1.-3. stupeň
ZVP-N
Noční zkouška vodních prací
Zvukový povel
Povel vydaný hlasem. Lze ho samozřejmě kombinovat s povelem posunkovým.
ZVV 1-3
zkouška všestranného výcviku 1-3 stupně dle NZŘ
Zwergpinscher
Trpasličí pinč
Zwergschnauzer
Knírač malý
Zwischenklasse
Mezitřída od 15 do 24 měsíců
Zygota
Oplodněná samičí buňka
ZZO
zkouška základní ovladatelnosti psa dle NZŘ
ZZP 1-3
zkouška záchranných prací 1-3 stupeň
ZZP-N
Noční zkouška záchranných prací
ZZS
zkouška záchranného stopování
ZZZ
zkouška záchranářské způsobilosti

zdroj: http://www.hafbezobav.cz/


(Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte všechny odstíny šedé, případně si přenastavte monitor.)

© Slade Czech 2004 [ Staffordshire Bull Terrier Kennel ]