Inseminace - Chlazené sperma

Staffordshire Bull Terrier

Inseminace - Chlazené sperma

VETERINA KAPPLŮV DVŮR poskytuje možnost zasílání chlazeného spermatu po celé ČR a v podstatě kdekoliv po světě. /V přípravě je také sperma mrazené/. Osobně tuto metodu využívám při zasílání spermatu ze zahraničí od roku 2007, kdy se hned napoprvé narodilo 8 štěňátek.
Pokud je krytí dobře načasováno (cca od 8/9 dne odběr krve na progesteron + stěry ), osobně nevidím žádná negativa, proč by fenečky neměly zabřeznout. Naopak - ušetříte spoustu času /i peněz/ cestováním za pejskem .

Obecně se dá říct, že inseminace chlazeným spermatem je vysoce spolehlivá, ale především pohodlná: a to nejen pro majitele, kteří ušetří 3-5 dnů / jenž se běžně potřebují k nakrytí feny/, ale také je komfortní pro fenku, která není ve stresu z dlouhého cestování. Navíc tato metoda je vhodná pro bojácnější či naopak divočejší fenečky nebo pro nezkušené chovatele. Životnost odebraných spermií je garantována 5 dnů.

Výhody oproti zmrazenému semeni psa

 • menší poškození spermií než při použití zmrazování (fertilizační schopnost a délka přežití se blíží hodnotám čerstvého semene)
 • levnější doprava
 • levnější výroba dávky
 • dávky lze úspěšně inseminovat vaginálně, což je metoda, která nevyžaduje zvláštní postupy ani medikaci a lze ji snadno opakovat

Nevýhody oproti mrazenému semeni psa

 • semeno nelze skladovat dlouhodobě
 • nutný rychlý přesun semene při teplotě cca 5 až 10°C a následná inseminace (ideálně do 5 dnů od vyhotovení dávky)

Příprava chlazené inseminační dávky semene psa

 • Semeno je odebíráno metodou manuální masturbace, bezbolestně a bez jakékoli medikamentózní intervence.
 • Přítomnost hárajícící feny u odběru je výhodou, není však nutně vyžadována.
 • Během cca 1-2h je připravena zchlazená dávka cca 6°C , kterou lze dále transportovat. Pro transport nabízíme speciální boxy se zásobníky ledu, které udrží vnitřní konstantní teplotu (5 až 10°C) po dobu až 45 hodin. Toto platí v případě, že okolní teplota nepřevyšuje 25°C. Pokud ano, doba udržení konstantní teploty se zkracuje.
 • Z jednoho odběru semene mohou pro jednu fenu být připraveny 2 dávky pro opakovanou inseminaci.
 • Dávku lze inseminovat intravaginálně.
 • Fena musí být k inseminaci správně načasovaná, doporučujeme terminování krytí pomocí progesteronového testu a vaginálního stěru na stanovení přesnější doby ovulace.

Přibližná cena

odběr, vyšetření semene a vystavení certifikátu o kvalitě semene 300 - 500 czk
odběr, vyšetření semene a příprava chlazené inseminační dávky 1000 - 1200 czk
cena transportního boxu pro chlazené dávky semene 300 czk
Doprava po ČR : PPL (do dalšího dne, bez garance) 150 czk
Doprava po ČR : DHL (do dalšího dne, garantováno) 1000 czk

Cena za zaslání chlazeného sperma /odběr, vyšetření, shipping atd/ ze zahraničí se liší dle jednotlivých destinací a daných veterinárních klinik. Přibližně od 6.000 Kč do 12.000 Kč. Doba dodání je 1-2 dny dle dané oblasti v ČR, po domluvě s kurýrní službou možno vyzvednout na pobočce ihned po příletu do ČR.

 

VETERINA KAPPLŮV DVŮR

VETERINA KAPPLŮV DVŮR Naše pracoviště se zabývá umělou inseminací. Jedná se kromě klasické inseminace i o inseminace a přípravu chlazeného spermatu.

Tímto u fen odpadá nutnost cestovat s fenou na dlouhou vzdálenost, stresovat ji v cizím prostředí a navíc se díky odběrům progesteronu může ideální doba načasovat, neboť chlazené sperma je aktivní až pět dní.

V případě, že byste měli o odběr semene, případně inseminaci zájem, kontaktujte nás: http://www.vetgyn.cz/


(Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte všechny odstíny šedé, případně si přenastavte monitor.)

© Slade Czech 2004 [ Staffordshire Bull Terrier Kennel ]