Slade Czech - chovatelská stanice plemene Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier

Chovatel musí zajistit psa, aby neútočil

V nově vydaném stanovisku to uvedl Nejvyšší soud (NS). Zároveň potvrdil podmínečný trest pro Ladislava Demetera z Litoměřicka, jehož bojoví psi v roce 2004 v obci Nížebohy roztrhali hlídače králičí farmy. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Chovatel musí zajistit psa, aby neútočil Jestliže chovatel psa neučinil všechna potřebná opatření k tomu, aby mu pes neunikl a zvíře na veřejnosti někoho napadne a zraní, je chovatel psa odpovědný za ublížení na zdraví, uvedl Nejvyšší soud ve stanovisku vydaném kvůli rozpornému posuzování obdobných případů v praxi. Nejvyšší soud stanovisko vydal, aby sjednotil rozhodování soudů nižšího stupně, řekl Knötig.

Demeter podal k brněnskému soudu dovolání proti rozsudku Okresního soudu v Litoměřicích z května loňského roku. Tamější soudci jej potrestali právě za ublížení na zdraví ročním vězením s podmíněným odkladem na dva roky. Podle Nejvyššího soudu rozhodli správně, dovolání proto bylo odmítnuto. Demeter musí navíc řádně zabezpečit objekty, kde psy chová.

Demeterovi utekla trojice psů v noci v březnu 2004. Americký pitbull Dag, staffordshirský teriér Sára a jejich kříženec Ben pak napadli hlídače, jemuž způsobili četná zranění obličeje a krku. Devětatřicetiletý muž na místě zemřel.

Demeter, jemuž hrozilo až dvouleté vězení, svou vinu od zahájení hlavního líčení popíral. Řekl, že je dlouholetým chovatelem psů a má hluboké znalosti a zkušenosti, a proto ví, že jeho zvířata smrt nezpůsobila. Podle něj ve vesnici v té době volně pobíhali také rotvajleři.

"Opírala jsem se o svědecké výpovědi i odborná vyjádření znalců. Výši trestu ovlivnila skutečnost, že se na obžalovaného hledělo jako na osobu netrestanou," zdůvodnila loni své rozhodnutí litoměřická soudkyně Alexandra Šetková.

Autor: ČTK, alb (29. 8. 2007)


(Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte všechny odstíny šedé, případně si přenastavte monitor.)

© Slade Czech 2004 [ Staffordshire Bull Terrier Kennel ]